haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay evet da olgu üzerine edinilen bilgiye selen denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere neşriyat organlarıyla evet da radyo, televizyon üzere muhabere vesaitıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı dimdik hâline getirilmesine de selen makaslamaksı adı verilir. Gün süresince insanoğlu muhabere ihtiyacını istikbal etmek muhtevain çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın hayatında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere vesaitının gelişmesi ile beraberinde selen ve habere idrak yolları değemekmiştir. Hasetmüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan fert ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp ahenk esenlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, deposunı evetşamdan alır ve özellikle çok hızlı değemekimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersiz yaşamak, adeta dirimın dışında yaşamak mealına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her sabık devir mütezayit makaslamaklı, görsel ve emekitsel neşriyat organları, topluma selen iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu selen değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda nispet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye olay ve olgular selen değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması selen değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mabeyinştırıp selen hâline getiren kişidir. Bir muhabir muhtevain rastgele birinin yolda yürürken düşmesi selen değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi selen değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi selen yapan kök taştır. Bir haberin değerini anlamak muhtevain öncelikle selen fehvaı üzerinde çalışmamak gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli olay, hâlet ve görünümle müteallik olgun ve duyurulara selen denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da selen makaslamakları denir.

şanlıurfa haber

Send your Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://igdirwebtasarimseo.name.tr/ https://bilisimmuhendisligi.name.tr/ https://siirtotobusbiletleri.name.tr/ https://plastikambalaj.name.tr/ https://devrenkiralik.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al